Dziedzictwo tradycji
Nasza historia
Wina i wermuty produkowane w winiarni Slavyantsi dostępne są w Polsce już od lat 80-tych XX wieku. Niesłabnąca popularność takich marek, jak Rosenthaler, Witosha i Ciociosan zaowocowała powołaniem spółki będącej przedstawicielstwem bułgarskiej winiarni w Polsce.
Legenda owiana tajemnicą
Winiarnia z tradycją
Bułgaria jest jednym z najstarszych producentów wina na świecie. Badania archeologiczne potwierdziły, że wino wytwarzane było na tych terenach już w IV w. p.n.e. Bułgarskie ziemie zostały zamieszkane przez Traków, którzy byli znani z mistrzowskiego opanowania sztuki winiarskiej. Ich wina są nawet wspomniane w dziełach Homera. W Iliadzie, najlepsze trackie wino zostało wniesione do obozu wojskowego Troi, a Odyseusz użył trackiego nektaru, by uśpić cyklopa Polifema, zanim przebił go włócznią.
Wino było istotną częścią trackich rytuałów kulturalnych i duchowych. Trakowie czcili boga wina – Zagreusa, który później stał się bardziej popularny, jako Dionizos. Z trackim winem związanych jest wiele różnych kultów, orfickich hymnów, tajemnic i legend.
Kiedy Rzymianie przybyli na tereny dzisiejszej Bułgarii w I w. n.e., znaleźli tam już mocno rozwiniętą tradycję produkcji wina. Wino było bardzo cennym towarem w czasach rzymskich, a słowa o wysokiej jakości win produkowanych na terytoriach trackich, powtarzane były w całym imperium. Zapisy pochodzące z miast handlowych, takich jak Dubrownik, Wenecja i Genua wskazują, że trackie wina były drogimi i poszukiwanymi produktami.
Po wyzwoleniu spod jarzma osmańskiego, obszary bułgarskich winnic zaczęły się dynamicznie poszerzać, a produkcja wina i brandy nabrały tempa. Na pokazie w Antwerpii w 1898 roku wino wyprodukowane w okolicach Slavyantsi otrzymało pierwszy złoty medal dla białego bułgarskiego wina.
“
"Wino to światło zatrzymane przez wodę"
Galileusz - odkrywca
Po pierwszej wojnie światowej produkcja wina znacznie nabrała tempa, a głównym kierunkiem dla eksportowanych produktów były Niemcy. W 20-latach XX wieku, powstała na terenie Slavyantsi pierwsza prywatna kooperatywa, która istniała do roku 1952. Następnie przedsiębiorstwo zostało upaństwowione a większość wina, które wtedy produkowało, przeznaczone było na eksport do Związku Radzieckiego.
W 1995 roku winiarnia została sprywatyzowana i stała się własnością ówczesnych pracowników. Większość z nich pracuje w Vinex Slavyantsi po dzień dzisiejszy.
Początek XXI wieku to dla winiarni Slavyantsi przede wszystkim czas inwestycji w nowoczesny sprzęt do produkcji wina, inwestycji we własne plantacje winorośli oraz prężny rozwój produktów zarówno na rynku wewnętrznym, jak i na rynku globalnym.
Aktualnie Vinex Slavyantsi eksportuje swoje wina do takich krajów, jak: Szwecja, Finlandia, Norwegia, Dania, Polska, Belgia, Niemcy, Szwajcaria, Rosja, Turcja, Rumunia, Japonia i Stany Zjednoczone.Wina i wermuty produkowane w winiarni Slavyantsi dostępne są w Polsce już od lat 80-tych XX wieku.
Niesłabnąca popularność takich marek, jak Rosenthaler Kadarka, Witosha i Ciociosan zaowocowała powołaniem spółki będącej przedstawicielstwem bułgarskiej winiarni w Polsce.
Firma Vinex Slaviantsi Poland powstała w 1998 roku. Od ponad dekady oferuje polskim konsumentom najwyższej jakości wina bułgarskie. Dla komplementarności oferty od 2007 roku w portfolio polskiego oddziału zaczęły pojawiać się marki z innych europejskich krajów o wielopokoleniowych tradycjach winiarskich, takich jak Mołdawia, Portugalia, Francja, Hiszpania, czy Włochy.
W swoim portfolio Vinex Slaviantsi Poland oferuje pełen przekrój rodzajów i smaków wina. Począwszy od win stołowych, deserowych, przez regionalne, aż do win klasy Reserve, win musujących oraz wermutów. Dzięki tak szerokiej gamie produktów, zaspokajamy gusta nawet najbardziej wymagających konsumentów.
P.H. Vinex Slaviantsi Poland Sp. z o.o.
ul. Lelewela 33 / 87-100 Toruń / Poland
e-mail: office@vinex.pl tel.: +48 56 655 90 16